Takie czasy

Cisza i skupienie, a także czasowe oddalenie się od natłoku informacji, opinii i faktów, to niezbędne warunki prawidłowego rozwoju psychicznego każdego człowieka. Zauważmy, iż właśnie te stany są dzisiaj najbardziej kontestowane i atakowane. Czynniki, które szczególnie sprzyjają rozproszeniu i zagłuszaniu ciszy łatwo zaraz znajdują swoich gorliwych wyznawców i obrońców.

Gdzie współcześnie znajdzie się niezbędną do zebrania własnych myśli i rozeznania ciszę? Co dzisiaj sprzyja skupieniu? Jak obronić się przed wdzieraniem się bezustannie w naszą świadomość strumienia niechcianej informacji, krzykliwości i negatywnych emocji.

Coraz o to trudniej. Odwrotnie, wszystko sprzyja coraz większemu zgiełkowi i rozpraszaniu uwagi! Cisza to dobro – mówiąc językiem ekonomii – coraz rzadsze. Nawet w nocy w przeciętnym dzisiaj mieście jest jej jak na lekarstwo.

W skali masowej, jesteśmy już w stanie się skupić jedynie na ekranie laptopa lub duszeniu przycisków smartfona, często robiąc to wyłącznie „dla zabicia czasu”. Skupianie się na innych sprawach: rozmówcy, tematach, słowie drukowanym idzie coraz oporniej.

Czasy rozpraszania uwagi i zgiełku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *